Co je solárium
Solária jsou opalovací přístroje, ve kterých se pomocí UV zdrojů a elektrické energie uměle vytváří UV záření, jehož spektrum se podobá spektru slunečního záření. Používají se k opálení lidské pokožky. Solária slouží pouze a výhradně ke kosmetickým účelům.
Solária například podle polohy opalování dělíme na horizontální (opalování vleže), vertikální (opalování vestoje) a solární křesla. Podle místa použití na privátní (malé typy vhodné do domácnosti) a profesionální (do solárních studií, kosmetických salónů, apod.), popřípadě dle výkonu na relaxační (méně výkonná s delšími opalovacími časy) a turbo solária (UV zdroje s vysokým výkonem, krátké opalovací časy).
UV zdroje
Základní dva druhy UV zdrojů v soláriích jsou UV trubice a obličejové zářiče. UV trubice je speciálně konstruovaná zářivková trubice, která emituje záření UV-A a UV-B podobné slunečnímu záření k povrchovému a hloubkovému opálení pokožky. Vzájemný poměr záření UV-A a UV-B určuje kvalitu a trvanlivost opálení.
V ČR se nejčastěji používají trubice s poměrem UV-B od 0,7 do 2,6% a elektrickém příkonu 15, 25, 80, 100, 120, 160 a 180W. U klasických typů solárií tvoří trubice většinu jejich osazení.
Proč opalování v soláriu
Zatímco v minulém století se považovala za vznešenou bledost kůže, v dnešní době je přirozené hnědé zbarvení těla znakem sportovního ducha, atraktivnosti a zdraví.
Jak často se má solárium navštěvovat? Jak si v něm počínat? Je třeba používat opalovací krémy? To jsou jen některé z otázek, které si mnozí z nás často pokládají.
Ultrafialové záření obsahuje především UV-A paprsky, které stimulují pigmentaci kůže, čímž následně dochází k jejímu zhnědnutí. UV-B záření, které může způsobovat komplikace, je zastoupeno pouze v malé míře a jeho množství odpovídá zhruba intenzitě svitu ranního slunce. Tato malá dávka škodlivá rozhodně není, navíc posiluje nejvrchnější vrstvu kůže a zvyšuje tak její ochranu. Jinak má opalování v soláriích na lidský organismus stejný účinek jako pobyt na přímém slunci.
Kromě opálení pokožky dochází ke zlepšení proudění krve a často má léčebný efekt na krevní oběh a nervový systém. Aktivuje fyzickou výkonnost a posiluje imunitní systém, navíc při procesu absorpce UV záření dochází i k tvorbě vitamínu D3. Jeho prostřednictvím je zajišťováno zásobování kostí a orgánů vápníkem. Nelze pominout ani to, že při opalování nastává vylučování endorfinů, tedy látek způsobujících dobrou náladu.
Na rozdíl od pobytu na slunci lze přesně a individuálně stanovit dobu nutnou pro pobyt v solárním přístroji, čímž lze zabránit vzniku slunečních alergií, spálení pokožky, či vzniku jiných nežádoucích vlivů. Průběžné opalování v kvalitním solárním studiu je vhodné pro všechny věkové skupiny bez rozdílu pohlaví či společenského postavení. Vždyť právě hezká a zdravá barva pokožky v průběhu celého roku účinně zvýší každému sebevědomí a bude bezesporu pozitivně vnímána vašim okolím. Pravidelné opalování v soláriu zvýší váš společenský image, výrazně působí proti depresím a má preventivní účinky proti virovým onemocněním.
Jak často do solária
Doporučujeme dodržovat minimálně 48 hodinový interval mezi návštěvami solária. K dokončení jednoho procesu pigmentace je potřeba poskytnout pokožce určitý čas. Další opalování (nastartuje další pigmentaci) v průběhu 24 hodin by mohlo vyvolat nekontrolovatelné spálení kůže.
Maximální pigmentace pokožky můžeme dosáhnout postupně během 8 až 10 opalování při dodržování 2 až 3 denních intervalů a opalovacích časů dle tabulky (časy se postupně prodlužují). Pak se doporučuje na 1-2 týdny opalování vynechat zcela a poté stačí 1-2 sluneční lázně týdně k udržování dosažené barvy.
Fototypy kůže
- velmi světlá, hojně pihy, blond nebo zrzavé vlasy, zelené nebo šedé oči
- světlá kůže, pihy vzácně, blond až hnědé vlasy, modré, zelené nebo šedé oči
- světlá až světle hnědá kůže, tmavé blond až hnědé vlasy, šedé nebo hnědé oči
- světle hnědá kůže, tmavě hnědé vlasy, tmavé oči
- tmavě hnědá kůže, tmavé vlasy, tmavé oči
- velmi tmavá kůže, černé vlasy, tmavé nebo černé oči